Waarom Chardonnay in Piemonte absoluut je aandacht verdient

Annick Boel-De Wilde
22 mei 2025 om 16:22

22 mei – Internationale Chardonnay-dag.
De dag waarop wijnliefhebbers wereldwijd denken: “Eéntje dan.” Of twee. Of drie. Want Chardonnay is geen druif, het is een fenomeen – van strak en mineraal tot rijk en romig, altijd in topvorm.

Ze past zich aan als een kameleon met klasse. En hoewel Bourgogne en Californië vaak met de spotlights gaan lopen, wil ik het vandaag even hebben over een andere ster op het podium: Piemonte.

Het land van Barolo en truffels maakt ook sublieme Chardonnay, in stille en mousserende stijlen. Zonder blabla, mét karakter.
Geen kopie van Bourgogne, maar een eigen verhaal. Subtiel. Complex maar 100% Italiaans.

Chardonnay Piemonte

Waarom Piemonte perfect is voor Chardonnay

Of: wat hoogte, kalk en koele nachten doen met een druif die alles al kan.

Je zou denken: Piemonte, da’s Nebbiolo-territorium. Klopt. Maar laat dat nu net het geheim zijn: de regio is zó goed in rode druiven met finesse, omdat het klimaat en de bodems precies goed zitten. En dat geldt ook voor wit.

Chardonnay voelt zich hier verrassend goed thuis. Niet omdat we Bourgogne willen kopiëren, maar omdat we onze eigen troeven hebben:

  • Hoogte: veel wijngaarden liggen boven de 400 meter. Dat betekent koelere nachten – goed voor de zuren én de aroma’s.
  • Bodems: kalkrijke mergel, zandsteen, tufsteen… dat soort ondergrond geeft structuur, spanning en een tikje ziltigheid.
  • Klimaat: continentaal met Alpine invloeden. Warme dagen zorgen voor rijp fruit, de nachten houden het strak.

Het resultaat? Chardonnay met spanning. Niet log of overrijp, maar fris, gelaagd en evenwichtig.
Wijnen die tegelijk vriendelijk én serieus zijn. Zoals een échte Italiaan: stijlvol, maar met de zonnebril op de neus

chardonnay bodem piemonte

Mijn selectie Piemontese Chardonnays: 6 flessen, 6 karakters

Niet de zoveelste copy-paste-Chardonnay, maar wijnen met een verhaal. Speciaal voor jullie uitgekozen met smaak én gevoel

Langhe Chardonnay – Vini Mustela

Langhe Chardonnay – Vini Mustela

Zonder gedoe, zonder hout, maar met stijl.

100% Chardonnay, eerst 10 uur schilcontact voor wat extra punch, daarna vergist in inox op lage temperatuur. Vier maanden rijping op fijne lies zorgen voor structuur zonder zwaarte.

In de neus: citrus, groene appel, witte bloesems.
In de mond: fris, rechtlijnig, licht mineraal – Chardonnay in z’n puurste vorm.

🎯 Ideaal bij: ceviche van dorade, een groentequiche of burrata met citroenzeste en muntolie (ja, dat mag ook gewoon op dinsdag).

Langhe Chardonnay – La Ganghija

Eerlijk, elegant en met just the right amount of flair.

100% Chardonnay, vergist en gerijpt in inox op de fijne lie. Die ‘lie’ is trouwens geen modewoord – ze zorgt voor diepte, textuur en een subtiel briochekantje. Geen hout, wél complexiteit.

In de neus: rijpe peer, sappige appel, een tikje tropisch fruit en een minerale ondertoon.
In de mond: droog en rond, fris en sappig, met een elegante en loepzuivere afdronk.

🎯 Lekker bij: gebakken vis, lenterisotto met limoen, kip met citroen, jonge kazen en alles waar je “fris maar smaakvol” bij denkt.

Langhe Chardonnay – La Ganghija

Langhe Chardonnay  Lolly - Ruggeri Cordini

Langhe Chardonnay ‘Lolly’ – Ruggeri Corsini

Vernoemd naar Loredana – de leading lady op het domein.

100% Chardonnay, opgevoed zoals het hoort: eerst 12 maanden in inox om fris te blijven, dan 6 maanden in Franse barriques voor body en die zachte houtkus.
In de neus: tropisch fruit als ananas en mango, een likje vanille, een vleugje toast.
In de mond: droog maar rijk, rond maar strak, met frisse zuren en een lange minerale afdronk die niet zomaar vertrekt.

🎯 Ideaal bij: kip met roomsaus, vis met beurre blanc, romige risotto of een camembert die net niet van je bord glijdt.

Piemonte Chardonnay ‘Balicanti’ – Bocchino Winery

Voor wie van Chardonnay houdt die z’n mannetje staat.

100% Chardonnay, 12 maanden gerijpt op acaciahout – geen standaardkeuze, wél eentje met resultaat: een wijn met volle body, zachtheid én uitgesproken karakter.

In de neus: rijpe mango, ananas, banaan.
In de mond: tropisch en romig, met fijne vanille en toasty toetsen. Geen boterbom, wél een wijn die je met fluwelen handschoenen een tik op je smaakpapillen geeft.

🎯 Combineer met: kip met kokos, gegrilde kreeft of pasta met champignons en room. Of gewoon: “Ik wil iets met body vanavond.”

Piemonte Chardonnay Balicanti

Langhe Chardonnay – Ettore Germano

Langhe Chardonnay – Ettore Germano

Piemonte op 500 meter hoogte – met zicht op finesse.

100% Chardonnay, afkomstig van wijngaarden op zo’n 500 meter hoogte met oostelijke expositie en kalkrijke bodems. Handgeplukt, zacht geperst, en daarna vergist in inox op 18°C – strak gecontroleerd. De malolactische gisting wordt gedeeltelijk doorgelaten, voor net dat beetje zachtheid. Zes maanden rijping in inox, botteling in het voorjaar.

In het glas: strogeel met fonkeling. Aroma’s van geel fruit, bloemen, en een lichte toets van versgebakken broodkorst.
In de mond: mooi vol en harmonieus, maar met genoeg frisheid om het spannend te houden. Elegant, rond en toch levendig – net als de maker zelf.

🎯 Lekker bij: antipasti, pasta met zeevruchten, witvis op de grill of gewoon als stijlvol aperitief met een verhaal.

Alta Langa DOCG ‘Sivà’ – Abrigo Fratelli

100% Chardonnay, 36 maanden geduld, nul excuses.

Traditionele methode, tweede gisting op fles, drie jaar rijping sur lattes. Geen snelle schuimwijn, maar eentje die de tijd kreeg om zijn verhaal te schrijven.

In het glas: fijne pareling, subtiele briochetonen, delicate mineraliteit en een frisse, volle smaak die blijft nazinderen.
In vibe: denk Champagne, maar dan met een Piemontese knipoog en een beetje rebels kantje.

🎯 Perfect bij: verfijnde zeevruchten, lichte visgerechten of gewoon als aperitief – voor mensen die weten dat bubbels niet enkel voor feesten zijn.

Alta LAnga Chardonnay - Abrigo Fratelli

Waarom jij vandaag een Piemontese Chardonnay moet openen?

Omdat deze druif meer kan dan je zou verwachten.
Omdat Piemonte verrast.
En omdat wijn drinken ook gewoon leuk mag zijn – met een glimlach, een goed glas en af en toe dat vette knipoog naar Bourgogne.

Zin gekregen?
Je vindt deze flessen in een proefpakket terug in mijn webshop of in mijn huiskamerboetiek.
Geen verkooppraatjes, enkel wijn met karakter en waar ik zelf blij van word.

Buon Chardonnay Day!

Reageer via je Facebook-account

Je reactie is pas zichtbaar op Facebook als je "Ook op Facebook plaatsen" aanvinkt.